الهم عجــــــــــــل لـولیـک الفـــــــــــــــرج

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظر سنجی

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo
دعای فرج

دریافت کد لوگو

شهادت طلب | بیمه مرکزی
پزشکی | کرمان
پاپو | کبوتران زمینی
کد دعای فرج آقا امام زمان ( عج )

رهبرم سید علی

کد ذکر ایام هفته

قالب بلاگفا

اللهم عجل لولیک الفرج

سایت خدماتی بیست تولز


روزشمار فاطمیه

برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زما(عج) صلوات

سایت خدماتی بیست تولز

پخش زنده حرم آیه قرآندر این وبلاگ
در كل اینترنت
PageRank


خطبه تاریخی امام حسین(ع) در شب عاشورا

 

پس از باز گشت سپاه ابن سعد، امام یاران خود را نزدیک غروب به نزد خود فرا خواند.

علی بن الحسین(ع) می گوید: من نیز در حالی که بیمار بودم، نزدیک امام رفتم تا سخنان او را بشنوم. شنیدم پدرم به اصحاب خود می فرمود:

خدای را ستایش می کنم بهترین ستایش ها و او را سپاس می گویم در آسایش و سختی، بار خدایا! تو را سپاس می گویم که ما را به پیامبری(حضرت محمد«ص») گرامی داشتی و به ما قرآن را آموختی و ما را فقیه در دین ساختی و گوشی شنوا و چشمی بینا و دلی آگاه به ما عطا فرمودی و ما را در زمره مشرکین قرار ندادی.

امّا بعد،من یارانی برتر و بهتر از خود سراغ ندارم و اهل بیتی نیکوکارتر،و به خویشاوندی پای بند تر از اهل بیتم نمی شناسم؛ خداوند به همه شما پاداش خیر عنایت فرماید!

من میدانم که فردا کار ما با این دشمنان به کجا خواهد انجامید. من به شما اجازه دادم که بروید و بیعت خود را از شما برداشتم، هیچ عهد و ذمّه ای از جانب من بر عهده شما نیست. سیاهی شب شما را در بر گرفته است، از این تاریکی همچون یک مرکب استفاده کنید( و از محلّ خطر دور شوید).

ابن عثم می گوید: امام در آن شب فرمود: « من هیچ اصحابی را از شما سالم تر و عادلل تر و هیچ خاندانی را ازخاندان خود بر تر سراغ ندارم. خداوند به شما پاداش نیکو عطا فرماید!

اکنون این شب است که رو آورده، برخیزید و از تاریکی آن به همانند یک مرکب استفاده کنید ( و از اینجا دور شوید) و هر یک از شما دست دوستش یا دست یک تن از مردان مرابگیرد و در این سیاهی شب پراکنده شوید و مرا با این گروه دشمن تنها بگذارید، که آنان تنها مرا می طلبند و اگر بر من دست یابند و مرا به قتل برسانند، دیگر به سراغ شما نخواهند آمد!

 

ابو حمزهثمالی از علی بن الحسین(ع) نقل می کند که فرمود: «من در آن شبی که فردایش پدرم به شهادت رسید نزد پدرر بودم، امام به یارانش فرمود: اکنون شب است ، از تااریکی به عنوان مرکب استفاده کنید. این گروه تنها قصد جان من کرده اند و چون مرا کشتند با شما کاری ندارند، شما آزادید که بروید».

ولی یارران امام(ع) یک صدا گفتند: « نه به خدا سوگند! هرگز چنین چیزی مباد!» ( ما می مانیم و در رکاب شما شربت شهادت می نوشیم) امام چونن وفاداری اصحاب را تا مرز شهادت ملاحظه کرد و فرمود:

فردا همهه شما همانند من به فیض شهادت نائل خواهید شد و کسی از شما باقی نخواهد ماند.

یاران باشادمانی گفتند: خدای را سپاس که افتخار شهادت در راهش  را در رکاب تو نصیب ما کرد!.

امام(ع) در حقّ همه آنان دعا کرد و آنگاه فرمودند: سرهای خود را بلند کنید و جایگاه خود را ببینید!.

یاران و اصحاب نظر کرده و جایگاه و مقام خود را در بهشت برین مشاهده کردند و امام(ع) جایگاه رفیع هر کدام را به آنها نشان می داد و می فرمود: ای فلانکس! این جایگاه از آن توست و این قصر تو و آن دررجه رفیع تو.

این بود که اصحاب با سینه های گشاده و چهره های باز (با شادی و افتخار) به استقبال نیزه ها و شمشیرها می رفتند تاسریعتر به جایگاهی در بهشت دارند، برسند.

این خطبه تاریخی امام(ع) در آن شب تاریخی،بیانگر ای واقعیت است که امام و اسوه شهیدان راه حق و یاران دلیر و پاکبازش با آگاهی کامل از سرنوشتی که در پیش داشتند به استقبال از آن شتافتند، استقبال از شهادتی پر شکوه که تاریخ اسلام را روشن ساخت و منافقان زشت سیرت را رسوا کرد.

شهادتی که امواج آن قرون و اعصار را در نوردید و به صورت سر مشق فراموش نشدنی برای همه امّت های در بند در آمد.

آری، امام(ع) با صراحت تمام حوادث فردا را بازگو کرد، و به همه یارانش اعلام کرد که هرکس در این میدان بماند شهید خواهد شد، و راه نجات و رهایی را به موقع به همه آنها نشان دادند.

امّا آن پروانگان، که به عشق سوختن گرد آن شمع جمع شده بودند، یکصدا گفتند که زندگی بعد از تو هرگز! و با علم و آگاهی به استقبال شهادت شتافتند و شَهد آن را همچون آب حیات نوشیدند و در جوار قرب حق به زندگی جاویدان رسیدند.

این شَهد شیرین تر از هر چیز نوش جانشان باد.

 

 

 

(کتاب عاشورا _ نویسندگان:سعید داودی و مهدی رستم نژاد _ ص 491 )

«گرد آورنده: عبدالحسین میهن پرست»                         (التماس دعا)

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic