الهم عجــــــــــــل لـولیـک الفـــــــــــــــرج

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظر سنجی

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo
دعای فرج

دریافت کد لوگو

شهادت طلب | بیمه مرکزی
پزشکی | کرمان
پاپو | کبوتران زمینی
کد دعای فرج آقا امام زمان ( عج )

رهبرم سید علی

کد ذکر ایام هفته

قالب بلاگفا

اللهم عجل لولیک الفرج

سایت خدماتی بیست تولز


روزشمار فاطمیه

برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زما(عج) صلوات

سایت خدماتی بیست تولز

پخش زنده حرم آیه قرآندر این وبلاگ
در كل اینترنت
PageRank


۲) تیراندازی

مورد دیگری از تفریحات مجاز، مسابقه تیراندازی است.

رسول خدا(ص) هم عملا درمسابقات تیراندازی شرکت می فرمود، و هم در مورد آن سفارش می کرد.

شیخ در مبسوط آورده که روزی رسول خدا(ص) به جمعی از انصار که مشغول تیراندازی بودند، عبور کرد. حضرت نیز پیشنهاد فرمود که در مسابقه تیراندازی با آنها شرکت کند و فرمود: من با گروهی که «ابن اردع» در آن است همکاری می کنم، دسته مقابل با شنیدن گفتار حضرت از تیراندازی دست کشیدند و گفتند: گروهی که رسول خدا در آن باشد هرگز مغلوب نمی شوند.

حضرت برای این که مسابقه تعطیل نشود، فرمود، من با هر دو گروه همکاری می کنم مجددا مسابقه شروع شد و پیامبر اکرم(ص) با هردو گروه تیراندازی نمود.

امامان معصوم نیز تیراندازی می کردند و مهارت خاصی داشتند از جمله جریان مسابقه تیراندازی امام باقر(ع) است که نقل شده هشام بن عبدالملک تصمیم گرفت مسابقه تیراندازی ترتیب داده امام را در آن مسابقه شرکت بدهد تا بلکه به واسطه شکست در مسابقه، امام باقر(ع) درنظر مردم کوچک جلوه کند! به همین جهت پیش از ورود امام به قصر خلافت، عده ای از درباریان را واداشت نشانه ای نصب کرده مشغول تیراندازی شوند. امام باقر(ع) وارد مجلس شد و اندکی نشست ناگهان هشام رو به امام کرد و چنین گفت: آیا مایلید در مسابقه تیراندازی شرکت نمایید؟ حضرت فرمود: من دیگر پیر شده ام وقت تیراندازیم گذشته است، مرا معذور دار، هشام پافشاری کرد و امام را سوگند داد و همزمان، به یکی از بزرگان بنی امیه اشاره کرد که تیر و کمان را به آن حضرت بدهد. امام دست برد و کمان را گرفت و تیری در چله کمان نهاد و نشانه گیری کرد و تیر را درست به قلب هدف زد، آنگاه تیر دوم را به کمان گذاشت و رها کرد و این بار نیز در چوبه تیر قبلی نشست و آن را شکافت، تیر سوم نیز به دوم اصابت کرد و به همین ترتیب نه تیر پرتاب نمود که هرکدام به چوبه تیر قبلی خورد!

هشام بی اختیار گفت: آفرین برتو ای اباجعفر! تو سرآمد تیراندازان عرب و عجم هستی، چگونه می گفتنی پیر شده ام؟... حضرت فرمود:می دانی اهل مدینه به تیراندازی عادت دارند، من نیز در ایام جوانی مدتی به این کار سرگرم بودم ولی بعد آن را رها کردم، امروز چون تو اصرار کردی ناگزیر پذیرفتم. (۲۳)

۳) شنا

یکی دیگر از سرگرمی هایی که در روایات به آن سفارش شده شنا است، پیامبراکرم(ص) فرمود: «خیر لهو المؤمن السباحه ، و خیر لهو المرأه المفزل؛ (۲۴) بهترین سرگرمی مومن شناکردن و بهترین سرگرمی زن (مؤمنه) بافندگی است»

4نمونه دیگر از تفریحات سالم، گردش در صحرا، باغات، مزارع کشاورزی و کلا در فضای سبز است. گردش در چنان محیطی غم انسان را می زداید. چنانکه شاعر عرب با استفاده از روایات، این جمله را گفته:

ثلاثه یذهبن عن قلب الحزن

الماء والخضراء والوجه الحسین

سه چیز (غم را) را از قلب محزن می برد، آب (و دریا) فضای سبز و صورت (نورانی) و نیکو.

این بخش:، هم مورد سفارش معصومان است و هم عملا در آن حضرات از چنین تفریحی استفاده می بردند از جمله

۱) عمروبن حریث می گوید: خواستم به محضر امام صادق(ع) شرفیاب شوم، او را در منزل برادرش عبدالله پیدا کردم. عرض کردم: «جعلت فداک ما حولک الی هذا المنزل فقال طلب النزهه ، (۲۵) فدایت بشوم چه باعث شد به اینجا آمدید؟ فرمود: برای تفریح

۲) ابراهیم بن ابی محمود روایت می کند. حضرت امام رضا(ع) در جمعی از ما پرسید؟ چه نوع خورشتی بهتر و پراستفاده تر است؟ جمعی گفتند: گوشت و بعضی گفتند: روغن زیتون و بعضی دیگر گفتند: روغن بهتر است، فقال(ع): لابل الملح لقد خرجنا الی النزهه لنا و نسی الغلمان الملح فما انتفعنا شیء حتی انصرفنا؛ (۲۶) پس حضرت فرمود: نه (هیچ یک از آنچه گفته شد نیست) بلکه نمک (مفیدترین است) برای این که روزی ما (با جمعی) برای تفریح و سیاحت (از شهر) خارج شدیم و غلامان نمک را فراموش کردند و ما از چیزی (که از خوردنی ها همراه داشتیم) بهره نبردیم و استفاده نکردیم.( تا آنکه همانطور برگشتیم)

ابن سکیت می گوید: «خرجنا نتنزه اذا خرجوا الی البساتین؛ خارج شدیم برای تفریح، وقتی گفته می شود که برای (دیدن) باغات و بوستان خارج شوند. (۲۷)

موارد فوق و غیر آن نشان می دهد که یکی از موارد تفریح (و شاید بهترین مورد)، رفتن به باغات و فضای سبز اطراف شهر است، منتهی حدود شرعی مراعات شود و از کارهای خلاف شرع پرهیز شود. امام رضا(ع) می فرماید: «از لذائذ دنیا نصیبی برای (کامیابی) خویش قرار دهید و تمنیات دل را از راه های مشروع و حلال برآورید و (مراقبت کنید که) مردانگی و عزتتان آسیب نبیند و دچار اسراف نشوید و با این تفریحات سالم به زندگی دنیا مدد رسانید. (۲۸)

۵) مزاح و شوخی با برادران دینی

از دیگر تفریحات که مجاز شمرده شده شوخی و مزاح هایی است که از نزاکت خارج نباشد و مرز شخصیت انسان را نشکند و همین طور حدود شرعی در آن مراعات شود.

در روایت آمده که: «کان یمزح و لا یقول الا حقاً؛ (۲۹) رسول خدا(ص) مزاح می کرد و غیراز حق نمی گفت

دراین باره نمونه هایی از مزاح آن حضرت در تاریخ نقل شده است: از جمله روزی به زنی از طایفه اشجع فرمود: پیرزنها به بهشت وارد نمی شوند، زن به گریه افتاد. بلال حبشی علت گریه را پرسید بعداز این که متوجه شد، نزد رسول خدا(ص) رفت، حضرت فرمود: سیاه ها هم به بهشت راه ندارند. او هم شروع کرد به گریه، هر دوی آن ها را عباس عموی پیغمبر دیدار کرد و مسئله را به عرض پیامبر اکرم(ص) رساند، حضرت فرمود: پیرمردها هم به بهشت راه ندارند، او نیز ناراحت شد، سپس حضرت همه آنها را احضار کرد و فرمود: اهل بهشت همه جوان و بی مو و آراسته اند و اضافه نمود که: «انهم یدخلون الجنه شباناً منورین؛ (۳۰) آن ها به صورت جوان و نورانی وارد بهشت می شوند.» و همین طور بلال نیز گاهی شوخی و مزاح می کرد.

و خود پیامبر اکرم(ص) نیز فرمود: «انی لامزح ولااقول الا حقا؛ (۳۱) من شوخی می کنم و جز واقع و حق نمی گویم

درجای دیگر فرمود: «المؤمن دعب لعب والمنافق قطب غضب؛ (۳۲) مؤمن مزاح کننده و بازی کن است و منافق ترش رو و خشمگین است.

امامان معصوم نیز به این مسئله سفارش نموده اند، و خود نیز گاهی مزاح می فرمودند: یونس شیبانی می گوید، امام صادق از من پرسید: «چگونه است شوخی و مزاح شما با (برادران دینی و) دیگران گفتم: خیلی کم. فرمود: چرا (دراین کار سستی و کم کاری می کنید و) انجام نمی دهید. براستی شوخی و مزاح از شاخه های حسن خلق است و تو با این عمل، شادی در قلب برادر (دینی) خود وارد می کنی. رسول خدا(ص) این گونه بود که هرگاه مردی را می خواست خوشحال کند با او شوخی می کرد. « (۳۳)

۶) تفریح در خانواده و با خانواده

نوعی دیگر از تفریحات سالم، تفریحاتی است که در منزل با اهل و عیال، و همراه آنها با مسافرت رفتن و به بیرون از شهر رفتن انجام می گیرد، این بخش در سه قسمت بیان می شود.

الف) همراه با خانواده در خارج از شهر و باغات

رفتن به تفریح گاهها نباید همیشه مجردی و همراه رفقا و دوستان باشد، بلکه لازم است گاهی خانواده را از این تفریحات بهره مند سازیم، چنان که معصومان ما این گونه بودند، اگر گاهی همراه دوستان و رفقای خویش به تفریح می رفتند زمانی نیز دست زن و بچه را گرفته به خارج از شهر برای تفریح می رفتند.

ابی بصیر از امام صادق(ع) روایت می کند، که رسول خدا(ص) روزی به درخانه فاطمه(س) آمد و او را سوار الاغ کرد و به علی و حسن و حسین (علیهم السلام) هم دستور داد که از شهر مدینه همراه او خارج شوند. هنگامی که از دیوارهای شهر فاصله گرفتند سر دو راهی رسیدند رسول خدا(ص) دست راست را انتخاب کرد تا رسیدند به محلی که در آنجا درخت خرمایی وجود داشت رسول خدا(ص) گوسفندی خرید که در یکی از گوش هایش نقطه های سفید داشت و دستور داد که آن را ذبح نمودند و آن را پختند. (۳۴)

ب) سوارکاری ، تیراندازی و...

مورد دیگر از تفریح سالم که باید به آن توجهی جدی شود، و مناصب و مقام های علمی و سیاسی و... مانع آن نگردد توجه ویژه به همسران و شوخی و تفریح با آنهاست.

در روایات متعددی به این امر اشاره شده که نشان دهنده اهمیت آن است از جمله: ۱ رسول خدا(ص) فرمود: هر سرگرمی برای مؤمن باطل است مگر در سه مورد، تأدیب و تربیت اسب (سوارکاری) تیراندازی «و ملاعبته امرأته؛ و بازی کردن مؤمن با همسرش، که این موارد حقند.» (۳۵)

۲) حضرت فرمود: هر چیزی غیراز یاد خدا لهو و بازی است، جز چهار چیز (که تفریح سالم شمرده می شود) شوخی و بازی مرد با همسرش، تربیت اسب، تیراندازی، و یاددادن شنا.» (۳۶)

۳) امام باقر(ع) فرمود: «لهو المؤمن فی ثلاثه اشیاء: التمتع بالنساء...؛ لهو و تفریح مؤمن در سه چیز است بهره وری و لذت بردن از زنان (محارم) شوخی با برادران (دینی) و نماز شب.» (۳۷)

ج) بازی با کودکان

از جمله تفریحاتی که هم برای خود انسان مفید است و هم کودکان، بازی با کودکان و به بازی گرفتن آن هاست پیامبر اکرم(ص) فرمود: «من کان عنده صبی فلیصاب له؛ (۳۸) هرکس کودکی نزد اوست پس باید با او کودکانه رفتار کند

چون که با کودک سروکارت فتاد

پس زبان کودکی باید گشاد

حتی شخص پیامبر اکرم(ص) با آن همه عظمت، با کودکان بازی می کرد، جابربن عبدالله گوید: «بر رسول خدا وارد شدم در حالی که حسن و حسین سوار پشت رسول الله بودند وی پشت خود را خم کرده بود (مانند حالت رکوع) برای آن دو می فرمود: بهترین، شتر، شتر شما است و بهترین سواره شما هستید.» (۳۹) و عمربن خطاب می گوید: حسن و حسین را بر دوش رسول خدا(ص) دیدم، گفتم چه اسب خوبی دارید؟ رسول خدا(ص) فرمود: «چه سواران خوبی هستند آن دو». (۴۰

۷) نماز شب و ارتباط با خدا

از مهمترین موارد تفریح سالم که نشاط درونی عمیق و انبساط روحی پایدار در انسان ایجاد می کند، دعا و مناجات و ارتباط با خدای متعال است که قدرت و علم و کرم بی نهایت دارد هرکس به دریای رحمت و یاد او وصل شود، انبساط روحی گسترده ای پیدا می کند. دربین ارتباطات با خدا نماز شب از جایگاه و منزلت خاصی برخوردار است.

در روایت پیش گفته از حضرت باقر(ع) چنین می خوانیم: تفریح مؤمن در سه چیز است... و خواندن نماز شب.

راز این که نماز شب باعث نشاط درونی می شود، یکی این است که خدا نماز شب خوان ها را دوست می دارد و با بشاشت و نشاط و بشارت با آنها برخورد می کند، رسول خدا(ص) فرمود: سه گروه را خداوند دوست می دارد و با آنها با خنده (و نشاط) برخورد نموده آنها را (به بهشت) بشارت می دهد.. و کسی که برای او زن زیبایی است و بستر نرم و (گرم و) نیکو دارد (با این حال) شبانه برمی خیزد و شهوت خویش را رها نموده مرا یاد کرده و با من مناجات می کند با این که اگر می خواست می توانست بخوابد.»

و نکته دیگر این که نماز شب باعث صحت و سلامتی انسان می شود و این خود در شادی و نشاط انسان نقش دارد، علی(ع) فرمود: «قیام اللیل مصحه للبدن و مرضاه للرب عزوجل و تعرض للرحمه و تمسک باخلاق النبیین؛ (۴۲) برخاستن در شب (برای نماز) باعث سلامتی بدن، خشنودی پروردگار عزیز و جلیل، در معرض رحمت الهی قرار گرفتن و (باعث) چنگ زدن به اخلاق انبیاء می شود

تذکر این نکته ضروری است آنچه مورد اشاره قرار گرفت نمونه هایی از تفریحات سالم بود که در منابع دینی آمده وگرنه تفریحات سالم منحصر به این موارد نیست و هر قوم و ملتی متناسب با فرهنگ خویش از ورزشها و تفریحاتی برخوردارند، که اگر خلاف دستورات شرعی نباشند و گناهی در آن انجام نگیرد مورد تأیید اسلام نیز می باشد

سید جواد حسینی

پانوشتها در سرویس معارف موجود است.

منبع:  http://www.aftabir.com

«گرد آورنده: عبدالحسین میهن پرست»

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات