الهم عجــــــــــــل لـولیـک الفـــــــــــــــرج

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظر سنجی

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo
دعای فرج

دریافت کد لوگو

شهادت طلب | بیمه مرکزی
پزشکی | کرمان
پاپو | کبوتران زمینی
کد دعای فرج آقا امام زمان ( عج )

رهبرم سید علی

کد ذکر ایام هفته

قالب بلاگفا

اللهم عجل لولیک الفرج

سایت خدماتی بیست تولز


روزشمار فاطمیه

برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زما(عج) صلوات

سایت خدماتی بیست تولز

پخش زنده حرم آیه قرآندر این وبلاگ
در كل اینترنت
PageRankسلامت روحی و جسمی در تفریح سالم
الگوی تفریح سالم كدام است؟

مقام معظم رهبری شاید از آن رو در سفر خراسان شمالی سوال الگوی تفریح سالم را مطرح كردند كه این دغدغه امروز در بین بسیاری از خانواده های ایرانی وجود دارد و به نوعی پدر و مادرها نگران نوع تفریح فرزندان نوجوان و جوان خود هستند.
    
از همین رو امروزه با توجه به گستردگی دنیای ارتباطات و وجود الگوهای مجازی همچون بازیهای رایانه ای و اینترنت و... ضرورت نظارت و كنترل مردم و مسئولان بر این نوع تفریح و سرگرمی بیشتر احساس می شود و لازم است كه در این باره برنامه ریزی هایی صورت بگیرد.
    
امروز هر جامعه ای نیازمند وسایل تفریح و سرگرمی است؛ آن هم تفریح سالم.
    
طبیعی است فقط آشنایی با تفریح سالم و تشخیص آن از تفریح ناسالم مصون كننده اجتماع نیست بلكه پس از آن كه راه صحیح سرگرمی را تشخیص دادیم، باید تلاش كنیم وسایلی كه موجب تفریح سالم می شود را آماده كنیم و در اختیار نوجوانان و جوانان بگذاریم.
    
چرا كه اگر افراد اجتماع از وسایل سرگرمی سالم و بی خطر برخوردار باشند و با پیامدهای زیانبار و خطرناك وسایل تفریحی تهدیدكننده امنیت روحی و روانی آشنا باشند همیشه از خطراتی كه سال هاست تفریحات جدید برای شان تدارك دیده است، در امان می مانند و از سرگرمی های سالم بهره مند خواهند شد.
    
طی دو شماره گزارش قبل به تفریحات سالم و شرایط آن پرداختیم. همچنین گلایه كارشناسان فرهنگی و جوانان و والدینی كه دل خوشی از تفریحات مجازی رواج یافته طی سال های اخیر ندارند را مطرح كردیم و در این شماره پایانی به تحلیل و بررسی دیدگاه های كارشناسان خواهیم پرداخت.
    
    
معیارها و ملاك های تفریح سالم
    
به گفته كارشناسان و صاحب نظران چنانچه تفریحات فرد با هدف رشد شخصیت نباشد در بعدی از ابعاد تكاملی شخصیت خود كوتاهی كرده و باعث انحراف از سیر رشد و تكامل ابعاد دیگر شخصیت او خواهد شد. چرا كه انسان دارای دو بعد جسمی و روحی است و تفریح به معنی هر چیزی نیست كه صرفا باعث شادی، نشاط، رفع خستگی و غم شود بلكه معیارها و ملاك هایی برای آن تعیین شده است.
    
با این تعابیر چگونه می شود تفریحات سالم را شناخت و زمینه آن را فراهم كرد؟
    
حجت الاسلام سیدجواد موسوی هوایی، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی در همین رابطه با بیان این كه در اسلام بر تفریح و شادی عاری از گناه تاكید شده است، می گوید: شادی درون اصلی ترین شادی است و تفریح و شادی عامل انبساط خاطر انسان می شود.
    
وی همچنین در گفت وگویی تاكید می كند: در آیات و روایات ملاك هایی برای شادی و تفریح درست كه موجب اغفال انسان نشود بیان شده است كه هم روح و ایمان را حفظ و لذت جسمی و روحی را با هم نصیب انسان می كند ضمن این كه تفریح و شادی نباید به گناه و معصیت آلوده باشد.
    
    
مهم ترین شادی، شادی درونی است
    
با توجه به نگاه اسلام به انسان به عنوان یك موجود الهی كه قابلیت دارد از فرش به عرش برود و این دنیا فقط محل گذر و عبور و توشه برداری وی است، این قابلیت ها در فطرت انسان نهاده شده است كه آرامش حقیقی در ازای حركت در مسیر حق خواهد بود، بنابراین مهم ترین و اصلی ترین شادی ها، شادی درونی است.
    
حجت الاسلام موسوی تصریح می كند: «فرح و شادی اصلی كه موجب نشاط روح می شود در سایه اطاعت خداوند به دست می آید
    
وی می گوید: «شادی های دنیوی باید در راستای هدف اصلی باشد، ایجاد نشاط در دل مومنان با شوخی های متواضعانه، گردش و تفریح در فضای سبز، ورزش و بازی های سالم همه و همه برای تعالی جسم و روح و ایمان لازم و با رعایت آداب موجب سیر انسان به سمت مقصود حقیقی می شود»
    
    
تفریحات اسلامی و غیراسلامی
    
در دنیای امروز وسایل تفریحی و سرگرمی فراوانی به وجود آمده كه بعضا برخی از آنان با فرهنگ اسلامی سازگاری ندارند.
    
حجت الاسلام والمسلمین یحیی كمال، كارشناس فرهنگی، تفریح را در دو دیدگاه اسلامی و غیراسلامی تقسیم می كند و می گوید:«دیدگاه غیراسلامی بر این مبناست هر ابزار و وسیله ای كه جوان را شاد كند و باعث نشاط او شود، اما در اسلام توجه به بعد دیگری است و از نظر اسلامی باید تفریحات دارای جنبه عقلانی باشد و طوری نباشد كه دچار حرام شویم.»
    
وی ضمن اشاره به این كه چنین هدفی، هدف حداقلی دین است در گفت وگو با گزارشگر كیهان تصریح می كند: «مهم تر از آن هدف حداكثری مطرح است كه علاوه بر دوری از حرام باید تفریح دارای ارزشمندی هم باشد طوری كه ما را به خدا و اهداف متعالی انسانیت نزدیك كند.»
    
وی اضافه می كند: توجه به شادی را اسلام هدف گذاری كرده و مسئولان هم باید علاوه بر ایجاد شرایط تفریح سالم هدف گذاری هم داشته باشند.
    
    
نشاط و شادابی در تفریحات سالم
    
غلامرضا علیزاده جامعه شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت وگو با گزارشگر كیهان می گوید:«تفریح سالم آن چیزی است كه سلامت روحی و جسمی و در عین حال یك فراغت شادی بخش برای فرد به ارمغان آورد و باعث شود فرد نشاط بیشتری بیابد و برای فعالیت و تلاش بیشتر آماده شود. ضمن این كه با گذران اوقات فراغت در جریان عمر با افتخار بتوانیم مطرح كنیم و پنهان كاری در موردش نداشته باشیم. بنابراین هر جامعه ای دارای شاخص هایی است كه حتی تفریحات سالم آن هم دارای مشخصه است. برای گذران اوقات فراغت و فعالیت های شادی بخش باید خود گروه های سنی را دخالت دهیم و با نیاز گروه های سنی مطابقت داشته باشد. گاهی هزینه های كلانی می شود اما بدون در نظر گرفتن نظرات گروه های سنی و یا بدون فرهنگ سازی.»
    
این استاد دانشگاه ضمن تاكید بر فرهنگ سازی و نهادینه كردن تفریحات سالم به برنامه های مناسبتی خودجوش مثل مراسم محرم اشاره و تاكید می كند: «در این مراسم خودجوش مردم از همه گروه های سنی و اقشار و اصناف دخیل هستند، تقسیم كار دارند و فعالیت های جسمی و روحی دارند و با همكاری و وفاق اجتماعی همكاری می كنند كه اگر همین بستر و زمینه را برای تفریحات سالم هم فراهم كنیم میزان جرایم كاهش می یابد و خود جوانان به ابتكار عمل می رسند»
    
علیزاده شرط موفقیت این هدف را در صورتی می داند كه برای كسانی كه می خواهیم برنامه ریزی كنیم نظرات شان را جویا شویم و لحاظ كنیم و اگر قرار است نگرش و بینشی در آن ها ایجاد كنیم باید با روش های غیرمستقیم باشد.
    
مصطفی تبریزی، روانشناس و استاد دانشگاه هم معتقد است:«طراحان الگوهای تفریح سالم در داخل كشور باید با به كارگیری برخی از ابزار های دنیای جدید ، الگوهایی را طراحی كنند كه فرهنگ ایرانی- اسلامی در آن ها متجلی باشد»
    
وی با تاكید بر اینكه تفریح لازمه زندگی است، تصریح می كند: «تفریح همانند كار امری ضروری است و تفریحات غیرسالم نه تنها برای فرهنگ ایرانی- اسلامی، بلكه برای هیچ فرهنگی مفید نیستند. نباید در دنیای مدرن محبوس شویم بلكه باید تكنولوژی را برای خدمت به انسان تحت كنترل خود قرار دهیم. وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید مدارس و دانشگاه ها را به طور جدی برای روی آوردن عموم جوانان و نوجوانان به الگوهای تفریحی مورد توجه قرار دهند و وزارت ورزش و جوانان نیز به عنوان متولی اصلی امور مربوط به جوانان باید در این زمینه برنامه ریزی و سرمایه گذاری های لازم را انجام دهد

روزنامه كیهان، شماره 20370 به تاریخ 91/9/12
نویسنده: پریسا جلالی

«گردآورنده: عبدالحسین میهن پرست»           التماس دعاشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات