الهم عجــــــــــــل لـولیـک الفـــــــــــــــرج

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظر سنجی

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo
دعای فرج

دریافت کد لوگو

شهادت طلب | بیمه مرکزی
پزشکی | کرمان
پاپو | کبوتران زمینی
کد دعای فرج آقا امام زمان ( عج )

رهبرم سید علی

کد ذکر ایام هفته

قالب بلاگفا

اللهم عجل لولیک الفرج

سایت خدماتی بیست تولز


روزشمار فاطمیه

برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زما(عج) صلوات

سایت خدماتی بیست تولز

پخش زنده حرم آیه قرآندر این وبلاگ
در كل اینترنت
PageRank


ماندگارترین شعار انقلاب اسلامی

شعار استقلال؛ آزادی؛ جمهوری اسلامی؛ یکی از مهمترین شعارهایی است که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی مطرح شده  و با قرار گرفتن در اصول مختلف قانون اساسی به یکی از مهمترین و ماندگارترین شعارهای انقلاب تبدیل شد.

 در جریان نهضت انقلاب اسلامی از 19 دی 1356 تا 22 بهمن 1357 شعارهای زیادی مطرح شد که مهمترین، تأثیرگذارترین و ماندگارترین آن شعاراستقلال؛ آزادی؛جمهوری اسلامی است «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی»ازشعارهای اصلی انقلاب اسلامی ایران بود که نشانه های آن نه تنها در مقدمهٔ قانون اساسی بلکه در اصول مختلف آن دیده می شود؛ به اعتقاد کارشناسان، شعار مذکور عصارهٔ آرمان مبارزان انقلاب اسلامی است و ماهیت انقلاب را تشکیل می دهد و ساختار سیاسی جمهوری اسلامی به مقدار زیادی متأثر از شعار مذکور است.

استقلال

اولین واژه شعار یاد شده استقلال است. دخالتهای مکرر دولتهای استعماری روس و انگلیس در امور داخلی ایران در دوره قاجار و پهلوی و سپس دخالت «شکار ایالات متهده آمریکا در امور داخلی ایران در دوره پهلوی دوم موجب شد، قطع دست اجانب از امور کشورو رسیدن به استقلال واقعی به آرمان مبارزان نهضت مشروطیت و انقلاب اسلامی تبدیل شود.منظور از استقلال سیاسی آن است که یک کشور از جهت مدیریت سیاسی تابع یا متأثر از کشور دیگر نباشددر این مفهوم و حاکمیت خارجی ادامه و مکمل حاکمیت داخلی است که به موجب آن دولت انحصاراً ابتکار تعیین سر نوشت کشور را بدون دخالت سایر دولتها داراست.حاکمیت خارجی دولت، کشور مستلزم نفی هر گونه تبعیت یا وابستگی آن کشور در برابر دولتهای خارجی است. دولتِ  کشور دارای حاکمیت خارجی در روابط متقابل خود در سطح بین المللی با دولت کشورهای دیگر کاملاً برابر است و به عنوان یک شخصیت حقوقی مستقل و برابر با دولتهای دیگر رفتار می کند.اصل احترام به حاکمیت ملی کشورها اصلی است که در حقوق بین الملل پذیرفته شده و در اسناد بین الملل نیز مورد تأیید کشورها قرار گرفته است. در بند 4 منشور ملل متهد آمده، کلیه اعضاء در روابط بین المللی خود از تهدید به زور یا استفاده از آن بر ضد تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی هر کشوری خوداری خواهد نمود.

آزادی

دومین واژه شعار مذکور آزادی است، که یکی از مهمترین خواسته های مردم ایران در یک قرن اخیر بوده است و در جریان مشروطیت و نهضت ملی شدن صنعت نفت نیز مطرح شد و در جریان پیروزی انقلاب اسلامی مردم با صدای رساتری آزادی و رهایی از بند نظام استبدادی را فریاد زدند. آزادی حقی است که به موجب آن افراد بتوانند استعدادها و توانایی های طبیعی و خدا دادی خود را به کار اندازند، مشروط بر آنکه آسیب یا زیانی به دیگران وارد نسازند. آزادی در اسلام به معنای آزادی از هر قید و بند و از هر عبودیتی بجز عبودیت برای خدای سبحان است.

استقلال و آزادی در قانون اساسی جمهوری اسلامی

قانون اساسی جمهوری اسلامی در اصول متعددی به جایگاه رفیع استقلال و آزادی اشاره دارد. طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوز اجانب و تقویت کامل بنیه دفاع ملی از طریق آموزش نظامی عمومی برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی و نظام اسلامی کشور به عنوان یکی از برنامه های سیاسی دولت در قانون اساسی آمده است.(بند5و11 اصل سوم). اصل نهم قانون اساسی نیز استقلال و آزادی را ملزوم یکدیگر دانسته و اجازه نمی دهد فرد یا گروهی به نام آزادی به استقلال کشور لطمه وارد کند یا بر عکس به نام حفظ استقلال، آزادی های مشروع را سلب کند در اصل نهم قانون اساسی چنین آمده است:«در جمهوری اسلامی ایران، آزادی و استقلال و وحدت و تمامیت ارضی کشور از یکدیگر تفکیک ناپذیرند و حفظ آنها وظیفه دولت و آحاد ملت است. هیچ فرد یا گروه یا مقامی حق ندارد به نام استفاده از آزادی، به استقلال سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، نظامی و تمامیت ارضی ایران کمترین خدشه ای وارد کنند...»در فصل سوم قانون اساسی اصول 19 تا 42 حقوق ملت در جلوه های مختلف بیان شده و آزادی افراد تا آن حد که به حقوق و آزادی دیگران و ارزشهای جامعه ضرری نرساند وسیعاً مورد تأکید قرار گرفته است. استقلال بدون آزادی، دوام نخواهد داشت و آزادی بدون استقلال، نیز بردگی و وابستگی است و این هر دو، تنها در سایهٔ وحدت و حفظ تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران؛ قابل دفاع و حمایت است.

 جمهوری اسلامی

عبارت جمهوری اسلامی که جزئی از شعار مذکور می باشد نیز یکی از مهمترین خواسته های مردم در جریان پیروزی انقلاب اسلامی بوده که این خواسته، بعدها در جریان تعیین نظام سیاسی جایگزین رژیم سلطنتی در 12 فروردین 1358 مورد تأیید اکثریت ملت قرار گرفت.

جمهوری بیانگر شکل حکومت است که آن را از نظام های سلطنتی و جمهوری های ظاهری متمایز می سازد و بیانگر نقش مردم در تعیین زمامداران می باشد. واژه اسلامی نیز نظام سیاسی ایران را از سایر نظام های جمهوری رایج در جهان متمایز می سازد، اسلامی بودن به معنای حاکمیت ارزشهای اسلامی بر تمامی امور کشور است و ولی فقیه؛ ولایت امر و امامت امت را بر عهده می گیرد. در باره اسلامی بودن امور در جمهوری اسلامی در اصل 4 قانون اساسی آمده است:«کلیه قوانین و مقررات مدنی، جزایی، مالی، اقتصادی، اداری، فرهنگی، نظامی، سیاسی و غیراینها باید بر اساس موازین اسلامی باشد. این اصل بر اطلاق با عموم همه اصول قانون اساسی و قوانین و مقررات دیگر حاکم است و تشخیص این امر برعهده فقها و شورای نگهبان است»همچنین بر اساس اصل 57 قانون اساسی قوای حاکم در جمهوری اسلامی ایران عبارتند از: قوهٔ مقننه؛ قوهٔ مجریه؛ قوهٔ قضائیه که زیر نظر ولایت مطلقهٔ امر و امامت بر طبق اصول آیندهٔ این قانون اعمال می گردند. این قوا مستقل از یکدیگرند.

امام خمینی(ره) رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در پاسخ به سؤال خبر نگار فاینشنال تایم انگلیس که پرسید، دنیای غرب شناخت صحیحی از حکومت اسلامی شما ندارد، فرمود: «ما خواستار جمهوری اسلامی می باشیم، جمهوری، فرم و شکل حکومت را تشکیل می دهد و اسلامی یعنی محتوای آن فرم که قوانین الهی است.

در اصل اول قانون اساسی جمهوری اسلامی در باره نوع حکومت کشور آمده است:«حکومت ایران جمهوری اسلامی است که ملت ایران، بر اساس اعتقاد دیرینه اش به حکومت حق و عدل قرآن، در پی انقلاب پیروزمند خود به رهبری مرجع عالیقدر تقلید آیت الله العظمی امام خمینی، در همه پرسی دهم و یازدهم فروردین ماه 1358 هجری شمسی... با اکثریت نود و هشت دو دهم درصد کلیه کسانی که حق رأی داشتند، به آن رأی مثبت داد.

در اصل 4 قانون  اساسی نقش محوری مردم در نظام جمهوری اسلامی و انتخاب زمامداران توسط آنان مورد تأکید قرار گرفته است:«در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکا آرا عمومی اداره شود، از راه انتخابات، انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر اینها، یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون معین می گردد.

بنابراین می توان گفت: شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی یکی از مهمترین شعارهایی است که در جریان پیروزی انقلاب اسلامی مطرح شده و با قرار گرفتن در اصول مختلف قانون اساسی به یکی از مهمترین و ماندگارترین شعارهای اسلامی تبدیل شد. در واقع این شعار ماهیت انقلاب و روح حاکم بر قانون اساسی جمهوری اسلامی است و در یک جمله می توان گفت: نظام جمهوری اسلامی تبلور شعار«استقلال؛ آزادی؛ جمهوری اسلامی» است...

منبع: ایرنا
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات