الهم عجــــــــــــل لـولیـک الفـــــــــــــــرج

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظر سنجی

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo
دعای فرج

دریافت کد لوگو

شهادت طلب | بیمه مرکزی
پزشکی | کرمان
پاپو | کبوتران زمینی
کد دعای فرج آقا امام زمان ( عج )

رهبرم سید علی

کد ذکر ایام هفته

قالب بلاگفا

اللهم عجل لولیک الفرج

سایت خدماتی بیست تولز


روزشمار فاطمیه

برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زما(عج) صلوات

سایت خدماتی بیست تولز

پخش زنده حرم آیه قرآندر این وبلاگ
در كل اینترنت
PageRank


ویژگی های علمی وسیاسی امام علی (ع)

 

ویژگی های امام علی(ع): پس از حمد و ستایش پروردگار، ای مردم! من بودم که چشم فتنه را کندم، و جز من هچ کس جرأت چنین کاری را نداشت ، آنگاه امواج سیاسی ها بالا گرفت و به آخرین درجۀ شدّت خود رسید.

پس از من بپرسید پیش از آنکه مرا نیابید. سوگند به خدایی که جانم در دست اوست، نمی پرسید از چیزی که میان شما تا روز قیامت می گذرد، و نه از گروهی که صد نفر را هدایت یا گمراه می سازد. جز آنکه شما را آگاه می سازم و پاسخ می دهم. و از آنکه مردم را بدان می خواند و آن را که رهبریشان می کند و آن که آنان را می راند، و آنجا که فرود می آیند و آنجا که بار گشایند و آن که از آنها کشته شود و آنکه بمیرد، خبر می دهم آن روز که مرا از دست دادید، و نگرانی ها و مشکلات بر شما باریدن گرفت،بسیاری از پرسش کنندگان به حیرت فرو رفته می گویند سر انجام جه خواهد شد؟ که گروه بسیاری از پرسش شوندگان از پاسخ دادن فرو مانند.

خبر از فتنه های آینده: این حوادث هنگامی رخ نشان می دهد که جنگ در میان شما طولانی شود، و دنیا چنان بر شما تنگ گردد که ایّام بلا را طولانی پندارید. تا روزی که خداوند پرچم فتح و پیروزی را برای باقیماندۀ نیکان شما به اهتزاز در آورد (زمان ظهور حضرت حجت«عج») فتنه ها آگاه که روی آورند با حق شباهت دارند. و چون پشت کنند حقیقت چنانکه هست، نشان داده می شود؛ فتنه ها چون می آیند شناخته نمی شوند و چون و چون می گذرند شناخته می شوند فتنه ها، چون گرد باد می چرخند از همه جا عبور می کنند در بعضی از شهرها حادثه می آفرینند و از برخی از شهرها می گذرند.

خبر از فتنۀ بنی امیّه:آگاه باشید! همانا ترسناک ترین فتنه ها در نظر من، فتنۀ بنی امیّه بر شما است، فتنه ای کور و ظلمانی که سلطه اش همه جا را فرا گرفته و بلای آن دامن گیر نیکوکاران است. هر کس آن فتنه ها را بشناسد نگرانی و سختی آن دامن گیر گردد،و هر کس که فتنه ها را نشناسد، حادثه ای برای او رخ نخواهد داد. به خدا سوگند! بنی امیّه بعد از من برای شما، زمامداران بدی خواهند بود؛ آنان چونان شتر سر کشی که دست به زمین کوبد و لگد زند و با دندان گاز گیرد و از دوشیدن شیر امناع ورزد، با شما چنین برخوردی دارند. و از شما کسی باقی نگذارند جز آنکس که برای آنها سود مند باشد یا آزاری بدانها نرساند. و بلای فرزندان امیّه بر شما طولانی خواهند ماند. چندان که یاری خواستن شما از ایشان چون یاری خواستن بنده باشد از مولای خویش، یا تسلیم شده از پیشوای خود. فتنه های بنی امیّه پیاپی با چهره ای زشت و ترس آور، و ظلمتی با تاریکی عصر جاهلیّت ، بر شما فرود می آید. نه نورانی هدایتی در آن پیدا؛ ونه پرچم نجاتی در آن روزگاران به چشم می خورد...

 

( نحج البلاغه ــ ترجمه محمد دشتی ــ ترجمه خطبۀ 93 )

«گرد آورنده: عبدالحسین میهن پرست»

(( برخی از مورّخان نقل کرده اند که این سخنرانی امام(ع) پس از حادثۀ جنگ نهروان در سال 38 ایراد شد.))
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات