الهم عجــــــــــــل لـولیـک الفـــــــــــــــرج

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندهای روزانه

صفحات جانبی

نویسندگان

ابر برچسبها

نظر سنجی

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo
دعای فرج

دریافت کد لوگو

شهادت طلب | بیمه مرکزی
پزشکی | کرمان
پاپو | کبوتران زمینی
کد دعای فرج آقا امام زمان ( عج )

رهبرم سید علی

کد ذکر ایام هفته

قالب بلاگفا

اللهم عجل لولیک الفرج

سایت خدماتی بیست تولز


روزشمار فاطمیه

برای سلامتی و تعجیل در فرج آقا امام زما(عج) صلوات

سایت خدماتی بیست تولز

پخش زنده حرم آیه قرآندر این وبلاگ
در كل اینترنت
PageRank


اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی

برای بر آورد اهداف انقلاب ها، از جمله انقلاب اسلامی، تحلیل گفتار های رهبران، و شعارهای اصلی آنان در طول مبارزه و همچنین بررسی نقطه نظرات مردم و پرسش از آنها، بویژه عده ای که در زمان انقلاب بوده اند؛ اهمیت دارد. اهداف انقلاب اسلامی ایران در شعار اصلی آن تجّلی روشن و بدون ابهامی داشت: استقلال؛ آزادی ؛ جمهوری اسلامی. اسناد و مدارک روشن به خوبی نشان می دهد که تمامی آحاد مردم مسلمان و آگاه ایران و رهبران مقبول مردم به خوبی می دانستند که در انقلاب، با نفی رژیم سلتنطی پهلوی چه چیزی را نمی خواهند و چه چیزی را می خواهند. البته روشن است که درک اجمالی و یا تفصیلی مردم از آرمان های انقلاب اسلامی ایران بسته به سطح فکری و شناخت اجتماعی هر یک از اقشار جامعه متفاوت بود. اما همگان بر این نقطه واقف و متفق بودند که اکثریت مردم مسلمان ایران؛ معنویت و آزادی و عدالت، استقلال و رشد سعادت؛ و شکوفایی و عزت و سربلندی کشور خویش را در سایۀ تحقق ارزشها و احکام اسلام ناب محمدی(ص) جستجو می کردند.

مطابق یک تحقیقاتی دانشگاهی در سال 83ٰ بر اساس تحلیل محتوای شعارهای مردم تلاش شده تا تصویر دقیق تری از اهداف انقلاب ارائه شود. مقطع زمانی گرد آوری این شعارها از مهر 1356 تا شهریور 1360 انتخاب شده است چرا که به نا به فرض این تحقیق در آن مقطع؛ هنوزانقلاب در جریان بوده و استقرار نیافته بود. در این تحقیق از تمامی منابع مکتوب از جمله منابع چاپی و غیر چاپی و حتی مطالب نوشته شده بر روی دیوارها استفاده شده و آنچه که تحت عنوان شعار ثبت گردیده بود؛ استخراج گشته است. از این میان آنچه گردآوری شده بود، حدود 4000 شعار انتخاب شد و مجموعه آنها به شش محور تقسیم گردید: محور اول، شعارهای مربوط و شرایط داخلی و وضعیت نا مطلوب رژیم شاه، که حدود 20 درصد کل شعارها را در بر گرفت. محورهای بعدی، شعارهای مربوط به اهداف، ارزشها و آرمانهای انقلاب(18درصد) و شعارهای مربوط به بعد از به قدرت رسیدن انقلابیون، شعارهای مربوط به شخصیتهای انقلاب و در پایان، شعارهای مربوط به مقامات خارجی را شامل می شود.

در شعارهای مربوط به اهداف، ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی، اهداف و ارزشهای سیاسی انقلاب 36 درصد، اهداف و ارزشهای فرهنگی 49 درصد و اهداف و ارزشهای اقتصادی 5 درصد از این شعارها را به خود اختصاص می دادند. به تعبیر دکتر محمد حسین پناهی استاد دانشگاه و محقق این تحقیق، اگر توزیع و تکرار شعارها را مبنا قرار دهیم، مشخص می شود که مهمترین هدف انقلاب، در واقع اهداف و ارزشهای فرهنگی آن

است و در این راستا، اهداف و ارزشهای سیاسی در الویت بعدی قرار گرفته و در نهایت اهداف و ارزشهای اقتصادی اولویت بسیار پایینی از خواسته های مردم در شکل گیری انقلاب را به خود اختصاص داده است.طبق این پژوهش در اهداف و ارزشهای فرهنگی انقلاب، شعارهای مطرح آنها، ارزش شهادت و جانبازی 41 درصد اهمیت دین اسلام و ضرورت توجه به آن 31 درصد را شامل می شود. همچنین نگاهی به ارزشهای اقتصادی مطرح در زمان انقلاب، در قالب شعارهایی که بیان می شد. نشان می دهد نفی فقر و محرومیتهای اقتصاد و حمایت از طبقات محروم در

اولویت نخست و مخالفت با سرمایه داری ظالمانه در اولویت بعد، مهم ترین اهداف اقتصادی شکل گیری انقلاب اسلامی بوده است.

به استناد تحقیق دیگری در باره همان مقطع زمانی انقلاب، با استفاده از کتاب صحیفهٔ نور،سخنان امام خمینی تحلیل محتوا شده است. در مقایسه ای بین شعارهای انقلاب. و گفتار و اعلامیه های امام، انجام مشخص می شود که این دو سازگاری زیادی با هم داشته و بسیار بر هم منطبق بوده اند. امام خمینی در آذر ماه 57 چنین اعلام نمود:«هدف ما؛ بر قراری جمهوری اسلامی و برنامه ها، تحصیل آزادی و استقلال و سپردن اداره کشور به کارشناسان امین و حذف خیانتها... و اصلاح قانون اساسی است.» ( پیام امام 14/8/57 ) چنانکه در بسیاری از پیامها و سخنان امام به تلاش برای اجرای احکام مترقی و سعادت آفرین اسلام و تحقق عدالت و پیشرفت در همه زمینه ها تأکید شده است. همانگونه که اشاره شد. آرمانهایی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به صورت اصول مدوّن درج شده است. می توان این هدف و آرمانها را در سه دسته فرهنگی، سیاسی و اقتصادی  طبقه بندی نمود:

1.آرمانهای فرهنگی و اجتماعی، مانند: ایجاد محیط مساعد برای رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا، مبارزه با مظاهر فساد و تباهی، بالا بردن سطح آگاهی های عمومی؛ آموزش و پرورش همگانی، تقویت روح بررسی، تتبع و ابتکار و تشویق محققان، رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای عمومی، ایجاد نظام اداری صحیح، تأمین حقوق همه جانبه افراد، توسعه و تحکیم برادری اسلامی، تدوین قوانین و مقررات مدنی مناسب، برقراری حقوق مساوی برای مردم بدون توجه به قوم، قبیله، رنگ و نژاد، برخورداری همگان از تأمین اجتماعی، گسترش آزادی قانونمند اجتماعی.

2.آرمانهای سیاسی نظیر: سرنگونی نظام استبدادی و وابسته ساطنتی و ایجاد حکومت مردمی و مستقل، اداره امور کشور بر اساس اصل اساسی شورا و دعوت به خیر، نفی هر گونه ستم گری، ستم کشی، سلطه گری و سلطه پذیری، تأمین امنیت داخلی و نفی تفتیش عقاید، آزادی قانونمند نشریات، مطبوعات، اجتماعات و راهپیمایی ها، اتکاء به آرای عمومی در اداره کشور، طرد کامل استعمار و جلو گیری از نفوذ اجانب، محو هر گونه استبداد، خودکامگی و انحصار طلبی، تقویت کامل بنیه دفاع ملی، تنظیم سیاست خارجی مستقل، ایجاد روابط صلح آمیز با دول دیگر، حمایت مقدور از مبارزه حق طلبانه ستمدیدگان و مستضعفان در برابر مستکبران.

3.آرمانهای اقتصادی، همچون: پایان بخشیدن به غارت بیت المال توسط خاندان پهلوی و مقامات رژیم سلطنتی، صیانت از ذخائر و معادن زیر زمینی، تلاش در راه پیشرفت تکنولوژیک، استقلال و خود کفایی اقتصادی، تأمین خود کفایی در علوم و فنون، پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه، تلاش در جهت ریشه کن کردن فقر و محرومیت، تأمین نیازهای اساسی مردم، تأمین شرایط برای اشتغال همگان، تنظیم برنامه اقتصادی کشور به نوعی که موجب خودسازی و افزایش مهارت و ابتکار افراد جامعه باشد، جلو گیری از استعمار و بهره کشی، منع اصراربه غیر، انحصار، احتکار و ربا، منع اسراف و تبذیر، جلوگیری از سلطه اقتصادی بیگانه بر اقتصاد کشور، تلاش برای افزایش تولیدات کشاورزی و صنعتی، حرکت در مسیر عدالت و کم کردن فاصله طبقاتی، رسیدگی به روستاهای کشور و محرومیت زدایی از آنها.

بنابراین می توان گفت دستاوردهای انقلاب اسلامی، همان آرمانها و اهدافی هستند که به صورت کلی و یا جزئی، بخشهایی از آنها تحقق یافته اند و یا پی گیری می شوند.

منبع:                                                                                                   http://m22. Parsiblog.com 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic